Deníček štěňat vrhu B

 V neděli 25.10.2009 se Borůvce narodilo 6 štěňátek - 3 kluci a 3 holčičky

oznámení

První týden 

1. den (26.10.2009)

Štěňátka se mají čile k světu, Borůvka se pečlivě o miminka stará a hodně odpočívá. Krásně baští, což nás utrvzuje v tom, že je vše jak má být.

2. den (27.10.2009)

Váhové přírůstky jsou pěkné, Borůvka se od štěňátek nechce hnout, vždy se jen běží vyvenčit a zase šup zpět za nimi. V noci jsme tu měli neplánovaný  "puppysitting" :) Andreo, DÍKY. Krásně jsme se vyspali.

3. den (28.10.2009)

Štěňátka rostou jako z vody. Borůvka má štěňátka stále u sebe, se vším si poradí sama a my se jen kocháme a dohlížíme, aby nějaké štěňátko nezalehla.

4. den (29.10.2009)

Tabulku vah denně aktualizujeme, máme radost, že mamině i štěňátkům chutná. Borůvka nakojí štěňátka a pak už se s radostí projde po zahradě, poštěká si na pošťačku, očichá se s Oli, ovšem ke štěňátkům ji zřejmě jen tak nepustí. raději se o to zatím ani nepokoušíme a dopřáváme mamině klid.

5. den (30.10.2009)

Stále kojíme, spíme, převlékáme bednu a dokolečka dokola. Přes den je Borůvka se štěňátky neustále, občas se jde projít na zahradu. V noci ovšem zaujme místo ve své posteli a služba je na nás. Noční interval mezi kojením je téměř 3 hodiny, což je celkem fajn a dá se celkem odpočívat. Nepamatuji si, kdy jsem prospala celou noc v kuse :) asi před několika lety. 24-hodinnové  a noční směny v práci, poté naše malá Amálka a tak. Ale nestěžuji si, je to už asi zvyk.

6. den (31.10.2009)

Dnes holky dováděly, chytily tzv. kolo bláznů, lítaly sem a tam, občas mě někdo skočil na ramena a málem položil k zemi. U Borůvky si takové laškování užívá páníček, tentokrát poctila i mne. Štěňátka rostou ohromnou rychlostí. pohybují se sice jako lachtani, ale za to pěkně rychle. Pohybují hlavičkami a dychtivě hledají mlíčko. Pan fialový poštěkává.

7. den (1.11.2009)

Dnes je štěňátkům jeden týden. Od porodu to uteklo jako voda, nemůžu věřit, že kulíšci své váhy zdovjnásobili a už to rozhodně nesjou žádná malá leoní miminka. Borůvka se pořád o štěňátka pečlivě stará a trpelivě snáší boje o cecíky. Musím říci, že vrh 6-ti štěňátek je naprostá pohoda. Mlíčka i prostoru je dost a Borůvka si vystačí, my jen přihlížíme, fotíme a nemůžeme se vynadívat, jak si to se štěňátky krásně užívá.

Začínáme 2. týden 

(2.11.2009)

Proutěný koš, do kterého odkládáme štěňátka, když převlékáme porodní box začíná být těsný, uličníci se už začínají po jeho stěnách šplhat ven. Většinu času však tráví stále s Borůvkou v porodní bedně. Borůvka spala se štěňátky celou noc, přitulit se do postele a zalehnout paničku přišla k ránu. Borůvky milovaný je pan modrý, kterého si vždy najde a přitáhe si jej pod hlavu či mezi přední packy.

(4.11.2009)

Borůvčata se mají čile k světu, maminka Borůvka o ně stále pečuje s velkou láskou a kromě několika procházek po zahradě se od nich prakticky nehne. Včera jsme byli na jatkách pro výborné hovězí masíčko, takže jsme si s páníčkem udělali romantický večer, otevřeli lahvinku, poprosili jsme babičku o pohlídání  štěňátek a celý večer jsme zpravcovávali 50 kg masa. Borůvka je při chuti a váhové přírůstky štěňátek jsou toho důkazem. Babičku hlídání štěňátek nadchlo a my jsme jí vděčni :) Zítra uveřejníme nové fotografie, jak nám kulíšci rostou. Borůvčata se začínají pohybovat, staví se pomalu na nožky a pérují. Každý den je znát, je vidět jak rychle se mění.

(7.11.2009)

Štěňátka nám zase o něco povyrostli, váhy se již přiblížují ke 2 kg. Pomalu otevírají oči! Začínají se podobat malým plyšovým medvídkům a také se projevovat. Zatím jsou to poměrně klidná štěňátka, ovšem o mlíčko se umí řádně přihlásit. V bedně jsme odstranili bočnice proti zalehnutí. Intervaly mezi kojením jsou cca 2,5-3 hodiny. Borůvka je perfektní máma, stále se vzorně stará. Konečně si také od nich dokáže odskočit, proběhnout se a trávit více času na  zahradě s Oli, sbaštit Amálce housku a tak. Borůvčata se již také začínají projevovat jako jednotlivé osobnosti. Pan modrý je asi největší mazel Borůvky, je to takový malý asistent. Kdykoli se podívám, koho to má Borůvka pod uchem či předními packami, je to právě on. Má rád drbání na bříšku. Když čistím box, asistuje a plete se všude možně. Pan fialový je zase taková malá drbna. Když ležíme s Borů v bedně a máme spolu důvěrnou řeč a mazlíme se, přileze mezi nás, asi aby mu nic neuniklo. Pan zelený je takový pohodář, nabaštit a odvalit se někam do teploučka máminého ocasu. Paní červená je upískaná, průbojná, ale mazel. Paní žlutá je hodně velká pohodářka, nabaštit, odvalit se. Velmi často spí rozvalená na zádech. Paní oranžová je taková malá muchlinka, vydrží nejdéle u mlíčka, asi se snaží všem s váhou dorovnat. Ale za svých téměř 1 500 g ve 12. dnech se rozhodně nemusí stydět :)

(8.11.2009)

Dnes jsou štěňátkům dva týdny. Panička si jela s Amálkou "odpočinout" a pozdravit kamarády na mezinárodní výstavu, která se konala v Praze-Letňanech. Hlídání štěňátek bylo dokonale zajištěno, nebyl tedy důvod spěchat domů. Štěňátka začínají sedět, dokonce se už snaží vylézt s porodního boxu. V týdnu budeme také poprvé odčervovat. Zítra přidáme další fotografie Borůvčat.

Začínáme 3. týden 

(9.11.2009)

Borůvčata sice většinu dne i noci prospí, ale jinak začínají být akční. Dnes jsme poprvé zaznamenali jejich vzájemné hry a rádoby se okusování. Ozývá se i štěkání. Začínají si sedat, jen lezení po čtyřech někdy připomíná seskupení lachtanů.

(10.11.2009)

Dnes jsme objevili první zoubky, resp. dásně plné zubů. Oči už se hodně pootevřeli a štěňátka jistě již začínají slyšet. Každý den se mění, rostou doslova před očima.

(13.11.2009)

Tak štěňátka už mají za sebou stříhání drápků a Borůvka si při kojení jistě oddychla. V pohodě proběhlo i první odčervení pastou BANMINTH, kterou k mému překvapení stále nenasytná Borůvčata s chutí slupla. Pomalu se připravujeme na přikrmování, v příštím týdnu jim dopřejeme první kaši. Porodní box sice ještě tolik těsný není, ovšem ti malí uličníci se již sápou ven a pan fialový se dnes vchodem pro Borůvku přehoupnul. Když přijdeme do bedny, uličníci se na nás sesypou, ožužlávají, okusují, tahají za oblečení. Začínají se dožadovat větší pozornosti. Po ránu jsou na řadě štěněcí hry, pak honem napít a a zase spát. Váhy se  přehouply přes  dvě kila a my máme radost, že tak krásně prospívají. Borůvka se pečlivě stará, když je pěkné počasí, hodně času mezi kojením už tráví s Oli venku.

(15.11.2009)

Od narození Borůvčat uplynuly už 3 neuvěřitelné týdny. Sedí, chůze začíná být stabilní, hry se stupňují a jejich štěkání, vrčení a kvílení také nabírá na intenzitě. Naštěstí jen chvilkově, než přiběhne "mlékarna" Borůvka nebo přiravím nějakou mňamku já. A jsme vlastně u velké noviny! Mléka má Borůvka sice dost, přesto jsme včera poprvé vyzkoušeli, zda štěňátkům bude chutnat i něco jiného. Štěněcí mlíčko s piškotama klaplo. Nejprve se nahrnuli k misce, dychtivě očichávali dobrotu a pak se do ní s vervou pustili, párkrát se ozvalo různé frkání a chrochtání, ovšem velice rychle pochopili, jak správně se baští. Byli sice ulepení jako čuníci, ale maminka Borůvka je řádně očistila a zbytky s chutí zdlábla. Dnes jsme pro změnu připravili vařené kuřecí maso s rýží a trochou štěněcího mléka. Nevěřila jsme svým očím, že z těch malých kojenců jsou najdenou pořádná štěňata, která všechno maso slupla jak nic, ani mámě skoro nic nenechali! Když dojedli, Borůvku jsem pustila ke štěňátkům a ta chuděra jen zírala, co to jako má znamenat...Nikdo se jí ihned nehrnul k cecíkům, nepískal. Okusila tu trochu masa, co jí nechali a neodbytně se domáhla, že je prostě nakojí :))) po chvilce se štěňátka dopila mlíčkem, odvalila se a chrní. Paní červenou plná miska velmi uspokojuje, baští a baští od misky neustupuje, paní žlutá také suveréně baští, dojídá i zbytky kolem misky. Pan modrý je trochu čuník, ten se sápe  do misky rovnou celý. Dofáme, že štěňátkům bude chutnat a Borůvce dopřejeme trochu oddych.

V současné době se zabýváme výběrem jmen. Dostáváme spousty zvědavých dotazů, jaká jména se zase u nás objeví a s čím vyjdeme na světlo :) Netrpěliví jsou samozřejmě i zájemci, se kterými jména společně vybíráme. Takže již brzy ... :o) 

Začínáme 4. týden 

(18.11.2009)

Začátek 4. týdne života Borůvčat je ve znamení přikrmování. Moc si pochutnávají na piškotách s mlékem, ovšem když dostanou k večeři syrové hovězí maso, rozhodně se nechovají jako leonní miminka, ale jako pořádní banda nenasytných psíků. Vařené kuřecí maso s rýží také není úplně špatné, máčené granulky je zatím příliš neoslovily. Po jídle se ještě trochu napijí od maminky mléka, ale už je to jen otázka pár minut a Borůvka zdrhá. Dnes v noci se Borůvka dožadovala spaní doma s Oli a štěňátka ji příliš nezajímala, až k ránu si kníkla, abychom je šli zkontrolovat. Malá Borůvčata spala druhou noc od půlnočního krmení až do rána 6 hodin.

(20.11.2009)

Čtvrtý týden je týden mnoha změn. Ochutnávají se nové dobroty, rozvíjejí se hry mezi štěňátky, do hry se zapojuje i maminka. Štěńátka už pěkně slyší, stačí zavolat "Borůvky, Borůvky, Borůvčata" a už vědí, že panička nese něco dobrého na zub. Maminka stále poctivě a ráda kojí, jak se zdá, zatím jí neodradí ani ostré zoubky štěňat. Dnešek je pro štěňátka významným dnem. Borůvčata dnes objevovala svět venku. Vyhřívali si kožíšky na sluníčku, poobědvali s maminou na zahradě u a také se učili, že je lešpí dělat loužičky na trávníku než v pelíšku. Průzkum terénu terénu, zkoumání všech nových věcí všude kolem štěňátka natolik zmohlo, že prochrupali téměř celé odpoledne.

(23.11.2009)

Čtvrtý týden života Borůvčat se přehoupl. Štěňátka jsou každým dnem větší, hravější a přítulnější. Denně zkoušíme nové dobroty a hračky. Po jídle začnou dovádět, hrát si, vrčet a kousat se navzájem. Už nejsou jen u chození, ale pobíhají, jen nožky občas ještě nestíhají. Jakmile si pohrají, postupně odpadávají a jdou spát. Pokud je zrovna nevzbudí Borůvka, která se jich přes den dožaduje stále dost, tak vydrží klidně spinkat cca 4-5 hodin, v noci podstatně déle. Dnes štěňátka se zájmem sledovala vysavač, začínají se přetahovat o hračky (nejoblíbenější je zatím plyšová mrkev a balonky). Začínají se dožadovat více pozornosti, neustálé drbání, muchlování a špitání do oušek (než vyřídím všechny pozdravy od budoucích páníčků, chvilku to trvá... Jakmile se objevím v bedně, hned je mám všechny na sobě a nestíhám. Je to roztomilý pohled, jak nás ta malá očíčka hltají a sledují, co bude následovat, zda bude nějaká dobrota, či pohlazení. V týdnu nás čeká 2. odčervení. Návštěvy si u nás podávají dveře, s budoucími páníky je stále co probírat a co připravovat na příchod nového člena do rodiny, i když většina z nich již doma pejska, či přímo leona měli nebo mají. Osobně jsem velice ráda za to, s jakým zájmem, přístupem a zodpovědností ke štěňátkům přistupují. Doufejme, že nám návštěvy příliš neomezí blížící se chřipková epidemie.

Začínáme 5. týden 

(24.11.2009)

Dnes byla štěňátka podruhé preventivně odčervena pastou BANMINTH, vše se obešlo bez protestů, olizovali se až za ušima. Naše lidské "miminko" Amálka se uzdravila z kašle a rýmy a tak zase mohla ke štěňátkům. Probrali jsme pár hraček, které štěňátkům s radostí věnovala. Je legrační pozorovat naše lidské mládě s těmi psími. Spousta lidí by mne asi za srovnání dítěte a psa odsoudilo, ale mohu potvrdit, že v tuto chvíli jsou na tom téměř stejně! Baští to samé - samozřejmě s vyjímkou granulí, syrového masa apod. :)), hrají si, spinkají. Snad jen, že štěňátka se drží lépe na nohách a tolik nepadají. Fotografie a video se pokusíme co nejdříve uveřejnit.

(27.11.2009)

Pátý týden života Borůvčat vrcholí a je to znát :) Stávají se z nich pěkní uličníci a devastující četa. Koušou do všeho,  ochutnávají, prozkoumávají, už se nedrží jen mámina kožíšku. Laškují také s tetičkou Oli. Sice nejsou ještě sami celý den venku, ale procházky jsou co nejčastější, zejm. po probuzení, na jídlo, hraní. Už začínají chápat, že je lepší chodit na záchod ven na trávu, než v bedně. Bedna už se jim nelíbí, jsou tam odloženi jen na spaní a když potřebujeme prosotory uklidit. Sami krásně baští, téměř vše a hlavně hodně. Borůvka se stále dožaduje kojení, i když krátké kojení už  spíše přechází do hry a někdy se ptám, zda je větší štěňátko Borůvka nebo Borůvčata. Dávají přednost masu, nejlépe s těstovinami. Oblibě se těší pacholíky, bobíky a krupicové kaše, rýžové kaše, banán, piškoty, vločky, syrové hovězí... asi bych tady vše vyjmenovávala dlouho. Novinkou je snad to, že máčené granulky jim opravdu nechutnají, ale jen tak nasypané v misce, to je něco! Je to zábava a podstatné je to, že jim chutnají. To je věřím dobrá zpráva pro ty, kteří  budou své Borůvče krmit granulemi. V týdnu jsme dovezli dalších 50 kg výborného bio hovězího 10 kg krůtího, takže si pejsci mlaskají. Jména pro Borůvčata už jsou vybrána a rozhodnuta :) Přiznám se, že pohled na ty malé medvídky mne včera poprvé přivedl k slzám. Výbavička je téměř nachystaná, příští týden proběhně očkování a čipování a já si začínám si uvědomovat, jak moc se doba odběru blíží. Budoucí majitelé již vše chystají nebo mají přichystáno a doslova odpočítávají dny, kdy si štěňátko přivezou domů. Přesto že jsme budoucí páníčky vybírali s maximální pozoroností a k naší spokojenosti, přes to že nám ti rošťáci dávají pořádně zabrat, loučení bude hodně těžké. Co jnejdříve se pokusíme přidat nové fotografie, máme jich téměř 2 000 a vybírání se stává trochu náročnější :)

Začínáme 6. týden

(30.11.2009)

 

Tak jsme se přehoupli do šestého týdne života Borůvčat. Pěkné počasí nám zatím přeje a tak se snažíme trávit se štěňátky hodně času venku. Leonci jsou učenliví tvorové a Borůvčata jsou toho důkazem. Sem tam se nějaká ta loužička vyskytne, ale krásně již chodí ven. Jakmile se probudí, už šupajdí ven na travičku a já si to též užívám, protože nemusím tolik prát a žehlit :) Když nesu jídlo, stačí zavolat "Borůvky, Borůvky, Borůvčata" a už je mám všechny u sebe. Borůvka stále po štěňátkách uklízí a také se zatím odmítá vzdát kojení, chuděra už má pokousané cecíky, tak jí je alespoň ošetřuji odvarem z heřmánku. Štěňátka se seznamují s různými zvuky, věcmi, lidmi a dětmi rozdílného věku, hlavně když hodně hladí a muchlují. Včera tady jezdil traktor a holky byly statečné, kluci pískali a běželi se honem schovat do pelíšku - tak nevím, co si o tom mám myslet. Páníčkova hlučná čtyřkolka je ale velmi zajímá, stejně tak vysavač. Zatím nám všem vyhovuje jejich režim jídla, spaní a hraní v časech 6,30 hodin probouzení, snídaně venku, kojení a pak hodinová hra, běhání, okusování trávy, keříků, hrabání trávy. Někteří se sami pak seberou a jdou si  lehnout do bedny nebo jen tak do domečku, některé unavené posbírám a odnesu na spaní. Kolem 10,00 hodiny je čas svačiny samozřejmě také již venku, a zase dle počasí dlouhé hraní a dovádění s maminkou Borůvkou a tetičkou Oli. Kolem 13,00 hodiny čas oběda, hraní a pak zase spinkání. Další svačina kolem 16,00 hodiny, večeře 20,00 hodin a kolem 23,00 hodiny poslední venčení a večeře. Pak klidně spí až do rána a vše se krásně opakuje.

(2.12.2009)

Dnes jsme měli na návštěve pana doktora MVDr. Košaře z Říčan. Pan doktor všechna štěňátka prohlédl, očkoval, očipoval a vystavil jim mezinárodní pasy. Borůvčata od rána řádila venku, takže v době návštěvy pana doktora byla už všechna utahaná. Ani jedno štěňátko neprotestovalo, nezakňučelo, všichni byli vemi stateční a v podstatě obě dvě injekce prospali.

Zároveň si dovolujeme malá Borůvčata představit jmenovitě :)

BEA ROSE von Bohemia Olive (červená) 

BISQUICK MAX von Bohemia Olive (modrý) 

BROCCOLI FIN von Bohemia Olive (zelený)

BLUEBERRY BRIA von Bohemia Olive (žlutá) 

BUCKINGHAM BOY von Bohemia Olive (fialový)

BEYONCÉ SALMONETTA von Bohemia Olive (oranžová)

Doplnili jsme tabulku vah a na výsledky jsem nevěřícně zírala. Když jsem před několika dny prováděla pravidelné vážení, naše milá kuchyňská váha mi při vážení BLUEBERRY BRII (žluté) napsala "error" - váha je jen do 5 kg. Začala jsem tedy vážit na naší osobní váze a celkem jsem údaje této váhy podezřívala. Štěňátka ale podledních 14 dní přibírají rychleji, tak kdo ví. Rozhodně v náručí je váhový přírůstek celkem znát, asi budu mít brzy svaly jak Rambo.

(4.12.2009)

Zima se nám ozvala, ale štěňátkům a jejich huňatým kožíškům to rozhodně nevadí. Borůvčata mají volný pohyb po zahradě i v jejich domečku. Pohyb po zahradě začíná být zajímavý. Občas se rozutečou,  někoho hledáme, pak ale stačí zavolat naše známé "Borůvky, Borůvky, Borůvčata" a hned se ta banda přiřítí. Borůvčata s prací na zahradě rozhodně nezahálí, činí se ve vykusování trávy, hrabání, okusování všeho možného. I má okrasná tráva již rozhodně nevypadá jako okrasná tráva. Trochu jsem si postěžovala, ale na druhou stranu musím kulíšky moc pochválit. Každý den trávíme trochu času se štěňátky jednotlivě.  Nejprve se zdála vystrašená, ale den ode dne je to lepší a zvykají si nebýt stále v dění smečky. Jednotlivě jezdí autem, také statečně. Dnes jsme byli s BLUEBERRY BRIOU pro 40 kg hovězího, a to se jí asi líbilo nejvíce. Pozorujeme stále častější a radostnější vítání, vrtění ocásky. Stále více se dožadují pozornosti, drbání, mazlení a masáže (specialita mé babičky, která masáže provádí Borůvce od malička). Jo jo, to si budoucí páníčci užijí! :o) Nejvíce pusinkovcí jsou holčičky, zejména BEA ROSE. Hodně si vychutnávám leoní kluky, v prvním vrhu jsme žádného kluka neměli, protože jsme měli tu čest a narodilo se nám 8 krásných holčiček. Musím ale uznat, že holčičky jsou prostě klidnější, čistotnější a mazlivější. Loužiček doma už také ubývá, učí se chodit ven a moc se jim to líbí. Borůvky oblíbenec je pořád modrý BISQUICK MAX, kdo ví proč... Po jídle, venčení a hraní si vždy Maxík jako jediný hraje s Borůvkou způsobem, že na ní doráží, ona před ním leží na zádech, provokuje ho ke hře. Je prostě nádhera tyhle dva sledovat. Borůvka si samozřejmě hraje se všemi štěňátky, ale s Maxem nejradostněji a nejčastněji. Asi největší novinkou je odstavování štěňat. Borůvka štěňátka často kojila a sem tam ještě chvilku kojí, ovšem poslední dva pozorujeme změnu. Párkrát jim vyzvracela jído (což je u feny v této fázi naprosto normální a přirozené). Snažila jsem se jí vysvětlit a ujistit, že se o štěňátka postarám a že toto dělat nemusí. Přeci jen je teď dost pohublá, váha je sice přes 60 kg, ale vzhledem ke kostře a stavbě jejího těla, je to málo. Teď už opravdu začínají přípravy na odchod štěňátek k novým páníčkům. Užíváme si každé chvilky se štěňátky. Předvánoční úklid nás mine, protože páníček celoročně zastává všechny domácí práce (mimo žehlení) pečlivě a pořád. Kolem štěňátek se uklízí také několirát denně, takže v tomto směru máme vyřešno. Horší je to s cukrovím, které já moc ráda, ale letos na něj prostě není čas.

(6.12.2009)

Štěňátka se mění každým dnem nebo snad ještě rychleji. Pokroky jsou znát všude. Už si pochutnali na šalvěji a petrželce, devastují skoro vše nač přijdou. Borůvka s Oli jim u toho asistují, a když už nějaká kytička hodně trpní, pošťuchují je čumákem. Holky už nějaký ten pátek vědí, že se to nesmí. Však Oli jako štěňátko do cca 3 let byla učiněná zahradnice! Borůvka tolik věcí jako malé štěňátko neničila, spíše vyžadovala více pozornosti. Piškotky i granulky chroupají jako o závod, dnes jim v misce došly a tak nějaký drzoun protrhnul pytel granulí a všichni se obsloužili. Ale co, hlavně že jim chutná :) Provedli jsme pravidelné vážení a jsme mile překvapeni. Dvě holčičky mají přes 6 kg a jinak všichni přes 7 kg, což není na 6. týden špatné. Aby štěňátka mohla odejít ke svým páníčkům, musí splňovat mimo jiné i váhu a ta musí v době odběru přesahovat 7 kg.

7. týden

(10.12.2009) 

Čas nám rychle utíká a my si užíváme času s našimi milými Borůvčaty, která se nám již brzy rozutečou. Píši tyto řádky a pozoruji tady tu bandu "velkých" psů. Jo, kde jsou ta miminka... Fin se zakousl do velké gumové kachny, Rozinka s Maxíkem ohlodávají pelíšek, Buck žužlá velkou kost a Bria se Sellynkou tady loudí piškotky. Moc dobře znají zašustění pytlíku všech dobrot. Počasí je poslední dny deštivé, takže pobyt venku není zcela ideální, ale lítání po zahradě milují i tak a nějaký déšť nás jen tak nerozhodí :)  Jakmile se chystají ke spánku, hned všechny osuším a jde se spát. Nedávno jsem si postěžovala na nedostatek pohybu, který jsem si již celkem vynahradila. Borůvčata nezavíráme do výběhu, mají k dispozici 2 000 m2 zahrady a své teritorium den ode dne zvětšují, nedrží se již pohromadě, ale každý si jde po svém. Pobyt venku vždy završí společnou hrou, ouksováním nás, Olivky a Borůvky. Jízdu autem jsme již také zdokonalili, po chvilce jízdy usnou jak buchty a musím je potom lákat ven.

Dnes u nás také proběhla povinná kontrola vrhu ze strany Klubu chovatelů psů leonbergerů ČR. Je důležitá proto, aby se štěňátka mohla vydat do nových domovů. Kontrolují se čipy, skus, oči, kýla, paspárky, barva, hmotnost, socilalizace, chovatelské prostředí a kondice feny.  Byli jsme pochváleni na výbornou a všechna štěňátka dostala zápis "k odběru od 13.12.2009".  Mimo toho, že se jedná o typická, čilá štěňata, výborné barvy a výborné masky, výborně jsme na tom i se socializací štěňátek, kterou rozhodně nezanedbáváme a štěňátkům se neustále a hlavně naplno věnujeme. Štěňátkům i nám jsme se snažili zajistit zázemí tak, abychom se jim mohli nepřetržitě věnovat, užívat si jich a hlavně abychom je co nejlépe připravili do života. Štěňátka jsou od narození v neustálém kontaktu se svou maminkou Borůvkou, tetičkou Oli a samozřejmě s námi. Jsou vystavována běžným podnětům okolí, zvukům, situacím, lidem apod.  Milují společnost a stávají se z nich skutečné psí osobnosti.

(12.12.2009)

Dnes jsme uspořádali pro všechny přátele a kamarády, včetně budoucích majitelů našich Borůvčat malou leoní párty. Sešli jsme se v pěkném počtu za poměrně chladného počasí, samozřejmě nám i nasněžilo. Náladu nám to rozhodně něpokazilo, naopak - štěňátka se předvedla v celé své kráse a náladě. Na zahřátí nám páníček vařil čaje a svařená vína, opekl buřtíky a ogriloval špízy, moc mu tímto děkuji, protože se o nás staral s plným nasazení, že si s námi všemi nestačil ani popovídat. Moc děkujeme všem návštěvníkům za přinesené dobroty pro nás i pro pejsky! Dort pro pejsky byl úžasný (slupli ho jak malinu), výborné míšařezy na těch si pochutnáváme ještě teď, protože jsme se zapomněli s ostatními rozdělit :) moc děkuji za cukrov. Vlastně děkuji všem za krásný dojemný zážitek! Povídání bylo tolik, že jsme téměř zapomněli fotit, ale nějaké fotečky se pokusím brzy na stránky přidat.

8. týden

(13.12.2009)

Tak je to tady. Čas se štěňátky se navršil a společně s osmým týdnem života Borůvčat nastává i zásadní změna v jejich životě. Jako první do nového domova odjela BLUEBERRY BRIA von Bohemia Olive, která k naší radosti jako ostatní štěňátka zůstává v České republice. Nový domov má poblíž Karlštejna ve vesničce Podbrdy. Loučení bylo těžké, to snad ani popisovat nebudu, je mi smutno pořád. Velkou útěchou je to, že Berynka má skvělé a moc milé páníčky, kteří již mají s leonkou zkušenosti. Vím, že se u nich bude mít moc dobře. Podle posledních zpráv dojeli domů v pořádku a zabydlování probíhá na jedničku. Přeji Berynce jen to nejlepší, jejím páníčkům to samé a spoustu radosti ze společně strávených chvil. Brzy se těšíme na viděnou!

(15.12.2009)

Nevím jaký na to existuje recept nebo způsob, protože loučení je fakt těžké. Dnes do nového domova  páníčkům vyrazil můj milovaný pejsek BROCCOLI FIN von Bohemia Olive, na kterého se ve Vranově u Brna těší 2-letý leoní kamarád a jezevčík. Jistě mu smutno nebude. Do obce Travčice na Litoměřicku se dnes vydalo naše fialové zlatíčko BUCKINGHAM BOY von Bohemia Olive, jehož páníčci doma leona také již měli. Přejeme šťastnou cestu, milé přivítání a příjemné zabydlení. Už se těšíme na brzkou shledanou!

(17.12.2009)

Dnes jsme zvážili kulíšky, kteří nám ještě doma zůstali a váhy jsou moc pěkné. Jen pro zasmání, naše lidské "miminko" Amálka váží 9 kg a Maxík ji již o kilo překonal. Sallynka s Rozinkou a Maxíkem jsou parádní smečka, jsou hodní, začínají i reagovat na jméno. Chození ven na záchod je již samozřejmost. S oblibou si se mnou hrají na schovávanou :) Teplota je kolem -10 st. a tak se snažím štěňátka brzy zahnat domů, ovšem zdrhají a laškují uličníci, mráz jim moc nevadí, ale nesmí se to pro začátek přehánět. Nasněžilo nám téměř 10 cm sněhu a to se jim moc líbí. Dnes jsme také dostali výborné hovězí kosti, všichni  měli odpoledne o zábavu a dobrotu postaráno. Borůvka zatím odchod štěňátek snáší statečně, sem tam jim ještě postojí na kojení, ale po chvilce už zdrhá.

(18.12.2009)

Před malou chvílí od nás se svými páníčky odjel BISQUICK MAX von Bohemia Olive do Mladé Boleslavi. Je to prvorozený pejsek v naší chovatelské stanici a zároveň největší oblíbenec naší Borůvky. Obdrželi jsme telefon, že cestu zvládl na výbornou a v tuto chvíli prozkoumává zahradu. Přejeme hodně štěstíčka a spoustu radostných chvil, už teď se těšíme na brzké shledání! Pro Rozinku a Sallynku si natěšení páníčci přijedou zítra. Snad Borůvka nebude příliš smutnit a ráda si konečně odpočine.

(19.12.2009)

Nechce se mi pořád uvěřit, že to tak rychle uteklo, ale je to tak. Dnes ráno odjela do 10 km vzdálené Jesenice BEYONCÉ SALMONETTA von Bohemia Olive, kde na ní čeká 8-letá leonka a do Železného Brodu, kde již leonku také měli, odjela dopoledne BEA ROSE von Bohemia Olive.  Všechna štěňátka již naplňují radostí, ale také naplno zaměstnávají své nové páníčky. Děkujeme za zprávy, telefonáty a fotografie štěňátek, jsem ráda, že všichni dojeli v pořádku a první dny, hodiny v nových domovech zvládají na výbornou. Borůvka je maličko smutná, pomohla mi pořádně poklidit, sbaštila doborty. Všechny zprávy o štěňátkách jí vyřizuji a jistě ví, že se mají dobře. Tímto deníček Borůvčat ze života v naší chovatelské stanice končí. Informace a fotografie budou k nalezení na osobních stránkách jednotlivých Borůvčat. Přeji krásné vánoce, které v šesti rodinách, kam přišla naše Borůvčata budou jistě bezkonkurenční :o)

DĚKUJI  své rodině za velkou podporu a trpělivost! Borůvce i Oli za krásný zážitek a nové zkušenosti! 

 


Best breeder webdesign